|

7 Nisan Dünya Sağlık Günü ve Sporcu Sağlığı

Spor kelimesi sağlıklı yaşam çağrışımı yaparken, sporcu dendiğinde aklımıza ilk gelen ise fiziken sağlıklı, formda bir insandır. Sporcular elbette fiziksel sağlıklarını ve vücut formlarını ön planda tutmalı; beslenme ve antrenman programlarına uymalı, hayatları ve mesleki kariyerleri için sağlıklı yaşamı birinci kural haline getirmelidirler. Ancak sağlık denildiğinde sadece fiziksel ve beden sağlığının akla gelmesi günümüzde büyük bir yanılgıdır. Bir sporcu sadece fiziksel sağlığına dikkat ederek, ruhsal sağlığını göz ardı ediyorsa, ne mesleki ne de sosyal yaşamında başarılı bir grafik çizemeyeceği bir gerçektir.
 
Sağlık denildiğinde beden ve ruh bir bütün olarak ele alınmalı, vücuda verilen önem, ruhsal sağlık için de verilmelidir. Ayrıca etrafında kendisinin fiziki sağlığı ile ilgilenen; antrenör, doktor, diyetisyen, spor koçları vb. bir çok uzman bulunan bir sporcu için kendini tamamen sağlıklı ve mükemmel hissetme yanılgısına düşmek çok daha kolaydır. Diyetisyenler beslenme programı ve bedeni, antrenörler taktiklerive vücut kondisyonunu, doktorlar ve sağlık ekipleri bedensel sağlığı ön plana alarak incelerken sporcuyu daha başarılı ve sağlıklı kılmak için destekleyici çalışmalar yaparlar, onlara teknikler öğretirler. Ancak gün sonunda kişiyi yönlendiren yine kendi düşünce sistemidir. İnsana başarılı ve sağlıklı olmak için gerekli azmi de veren, vazgeçmek, pes etmek için zamanı geldiğini de söyleyen zihindir. İçinde bulunulan psikolojik durum, tüm vücudu merkezden idare ederek, fiziksel performans üzerinde de birebir etkiye sahiptir.

Sporun yoğun antrenman programları, düzenli beslenme ve aralıksız çalışma gerektiriyor olması, özellikle bir takım sporu yapılıyorsa tüm takımla uyumlu bir çalışma sürdürülmesi, müsabakalardan dolayı sürekli bir kazanma-kaybetme hırsı ve stresi yaşıyor olunması kesinlikle göz ardı edilmeyecek ruhsal bir yükü beraberinde getirmektedir.

Bazen çok başarılı bir sporcunun zirveye yaklaşmışken ani düşüşler yaşadığını, bazen de kendisinden çok iyi bir performans beklendiği anda bu beklentiyi karşılayamadığını, sürekli disiplin gerektiren antrenmanlarında kopuşlar ve isteksizlik görüldüğü gibi pek çok durumla karşı karşıya kalınmaktadır. Özel hayatta gerilimli dönemler olabileceği gibi, ekip çalışmasında takım içi problemler ve yolunda gitmeyen pek çok durum da ortaya çıkmaktadır. Yaşanan bu ani yükselme ve düşüşler de psikolojik dalgalanmaları beraberinde getirebilir. Sporcular başarıları arttıkça daha fazla kişi tarafından tanınan ve sonunda topluma mal olan kişilerdir. Performanslarının yanı sıra özel hayatları ile toplumun ilgilisini çekmeye başlamaları da kendileri için yeni bir stres kaynağı ve kontrol dışı alandır.

Profesyonel bir sporcunun fiziksel sağlığına önem verdiği kadar, ruhsal sağlığına da önem vermesi ve herhangi bir sorun olmasını beklemeden psikolojik destek alarak karşısına çıkabilecek sorunlarla baş etmeyi öğrenmesi faydalıdır. Çünkü aslında en çok zarar veren ve geri dönüşü zor olan, her şey yolunda gidiyorken hatta zirvedeyken yaşanan ani düşüşlerdir. Yenilgiyle, rekabetle baş etme, tekrar deneme, hakemle, koçla, takım arkadaşlarıyla ilişki, belli bir amaca yönelme, hedefe ilerleme gibi durumlar, profesyonel bir sporcunun hayatında kullanacağı önemli ve gerekli yetilerdir.

Dünya Sağlık Günü’nde tüm sporcularımıza bedenen ve ruhen sağlıklı bir kariyer ve özel yaşam dileriz.
furjiva
X

X