|

Akıl Oyunları: Maç Esnasında Beyninizde Neler Oluyor?

Performans psikoloğu Tom Bates’e göre, maç esnasında beyninizin tüm bölgeleri de kaslarınıza hükmetmek için ortak çalışıyor. 
1.Arka Lop
Beynin görsel algıdan sorumlu olan bu kısmı, etrafınızda olup biteni algılamanızı ve tepki göstermenizi sağlar. Bu bölüm üç boyutlu farkındalık mekanizmasıdır. Düşünce hızınızı, karar alma ve tepki gösterme hızınızı da bu bölge belirler. Ayrıca performansınızı gerçekleştirmek, rakibinizi takip etmek, birini omzundan yakalamak veya takım arkadaşınıza işaret vermek gibi tüm tepkilerinizi denetleyen psikomotor kavramsal elementlerden oluşmuştur.

2. Limbik Sistem
Limbik sistem, duygusal tepkilerinizi düzenler. Tom Bates’in açıklamasına göre; “İşte burası, maç esnasında gözünüze perde indiren kısım”. Oyunda bir kırmızı kart gördüğünüzü varsayalım, anında yoğun duygusal tepkiler verdiğiniz bir boşluğa düşebilirsiniz. Daha heyecanlı olursunuz ve beyninizin mantıktan sorumlu ön lobu, karar mekanizmasını limbik sisteme bırakarak geri çekilir. Böylece rasyonel düşünce ortadan kalkar ve duygusal tepkiler verirsiniz.

3. Ön Lop
Ön lop; bilinçli düşüncelerinizi, problem çözme ve sorun karşısındaki davranışınızı belirleyen, taktiklerinizi gözden geçiren, topa vuruş ve koşma mesafelerinizi hesaplayan kısım, yani saha üzerindeki bilgisayarınızdır. Beyin bir bütündür ve normalde bölümler asla bireysel hareket etmez. Ancak ön lop ikili bir mekanizma ile çalışarak, içerdiği ön-kabuk kısmı ile hareketlerinizi planlarken, motor-kabuk kısmı sayesinde ise bu hareketlilik planlarının bileşenlerini denetler.

4. Dorsal ve Ventral Sistem
Oyunu öğrendiğinizde, beyniniz bilgiye ulaşmak için dorsal sistem adı verilen bir mental patika kullanır. Oyunda uzmanlaştığınızda ise, ikinci sistem devreye girer; ventral sistem. Yeteneğiniz, düşünmeden tepkiler verebileceğiniz içgüdüsel bir hal alır. Ancak nöroloji uzmanlarına göre, eğer çok önemli bir maçta veya fazla stres altında oynuyor iseniz, yoğun kaygı anksiyeteye yol açar, dorsal sisteminizi tekrar aktive ederek verdiğiniz kararları tekrar tekrar düşünmenize ve pratik içgüdüsel yanıtlar veren ventral sisteminizi bloklamanıza yol açar.

4. Beyincik
Beynin bu parçası, hareketi başlatmada rol oynamaz ancak, motor sinirlerinizden gelen bilgiyi alarak, duruşunuzda ve koordinasyonunuzda kullanılan hayati rollerle eşleştirir. Hareket etmeye karar verdiğinizde, bu karar beyinciğinizden, beyninizin arkasındaki merkezi sinir sistemine iletilerek vücudunuza haber verilir.

5. Temporal Lop
Diyelim ki pas atmayı reddeden bir takım arkadaşınız var, üstelik siz uygun bir açı ve alandayken. Bir takım oyununda kim kaptanı dinlemektense sadece kendisini göstermek için oynamaya başlar ki? Belki de temporal lobuna yeni bir darbe almış ya da sert bir top çarpmış kimseler… Beynin; duyma, konuşma ve hafızasından sorumlu temporal loba alınan darbeler bu alanlarda geçici kayıplara neden olabilir. Aslında bu lop, antrenörünüzden saha kenarı taktikleri alırken ve takım arkadaşlarınızla etkileşime girmeyi planlarken bilinçli bir şekilde aktive edilerek algılarınızı açmakla görevlidir.


Kaynak: Yazı FourFourTwo dergisinden derlenmiştir.
furjiva
X

X