|

Dört Adımda Mükemmel Frikik Kullanmak!

Brezilyalı uzman Juninho Pernambucano’nun vereceği dört taktik ile mükemmel frikik kullanma yollarına göz atmak isteyebilirsiniz.

1. Amaca uygunluk!
Topa vurmadan önce, topu nereye göndereceğinizi düşünün. Bunun için zaman ayırın, kalecinin ve barajın olduğu yerlere göre frikik vuruşunuzun gidişatını gözden geçirin. Kaleciyi daha önceden gözlemleme şansınızın olması, doğru tercihi yapmanıza imkan verecektir. Ardından tüm amacınız her ne olursa olsun, hedefi vurmak olmalı!

2. Vuruş uzaklığınızı ölçün!
Eğer vuruş mesafeniz çok uzun ise, toptan maksimum beş metre kadar uzaklaşın. Vuruşa yaklaşırken, iki veya üç adımla hız ve güç kazanın. Eğer vuruş mesafeniz aksine çok kısa ise, uzun bir adım geriden başlayarak, üzerinde duracağınız ayağınızı topa olabildiğince yakın tutun. Bu ayağın yakınlığı daha doğru bir vuruş açısı yakalamanızı sağlayacaktır.

3. Aklınız Sahada Olsun!
Konsantrasyon ve mental hazırlığınız mükemmel frikiğe zemin hazırlayacaktır. Hedefi vurabilmek için etrafınızdaki herşeyi göz ardı ederek, yoğun bir şekilde odaklanmanız gerekir. Tüm hayatınız boyunca bu anı yaşamak için eğitilmiş olabilirsiniz, ancak gereği kadar odaklanamazsanız en basit durumda bile hata yapmanız kaçınılmazdır.

4. Kaleciyi Şaşırtın
Amacınız aslında topun yönünü şaşırtmak! Sıkı bir koşunun ardından, topa aynen pas atar gibi ayağınızın içi ile vurun, ancak çok daha fazla güç ile bunu yapın. Topun altından havalandıran ve tam merkezine ulaşan bir vuruş ile yola çıkmanız, topun hızlı ve ters yönde meyillenmesine sebep olan bir etki yaratacak ve kaleciyi acımasızca şaşırtmanızı sağlayacaktır. "Knuckleball" denilen bu etkiye Christiano Ronaldo’nun vuruşlarında da sıkça rastlanır.


Kaynak: Yazı FourFourTwo dergisinden derlenmiştir.
furjiva
X

X