|

Karşı Takımın Oyun Temposunu Nasıl Düşürürsünüz?

Eski İrlandalı futbolcu Brian McDermott’a göre yüksek baskı uygulamalı ve cesur olmalısınız.
 
“Var oluşundan tempolu top sürmeyle kutsanmış bir takımla karşı karşıyayken yapıcağınız en temel şey, düşüşe geçmemektir. Bazı takımlar için bu başlarına gelen ilk şeydir ancak benim deneyimlerime göre amacınız topa baskı kurmaya devam etmek olmalıdır. Eğer karşı takımın koz elde etmesini yavaşlatmayı başarırsanız bu sizi daha iyi bir pozisyona taşıyacaktır. Bunun için öncelikle birbirlerine servis sağladıkları pozisyonların kaynağını kesmelisiniz.

Her ne kadar bu fazla cesaret gerektirse de topa normalden fazla baskı yükleyerek oynamalısınız. Eğer pozisyonlarda gerçekten başarılı devam ederseniz kısa sürede karşı takımın gücünü elinden alıp, kendinize daha fazla kontrol sağlarsınız. Eğer başarabiliyorsanız diğer takımı takip etmek yerine, her posizyonda öncü olmayı deneyin.

Esasen kontra ataklarda gerçekten de hızlı defanslara ihtiyacınız yok, çünkü eğer yeterince zekice hareket eder ve ne istediğinizi bilirseniz oyun çoktan sizin tarafınızda olacaktır. Eğer sol-sağ kanatlara ve ardından savunmaya karşı pozisyonlara girmişseniz, rahat koşma ihtimallerini ellerinden almalısınız.

Bu tip durumlarda devam edebilmek için hızlanır ve tehditin geçtiğini düşünmek isterler. O yüzden yine her şey cesur olmakla, vazgeçmemekle alakalıdır. Özellikle oyunun başlarında kanat oyuncusunun kendini pozisyonlara empoze ettiğini farkederseniz oyunun devamında da sıkıntı çekeceğiniz aşikardır.

Eğer bu kanat oyuncuları takım halinde hareket ediyor ise sizin de defans sorumluluğu alabilen en hızlı kanat oyuncularınızı oyuna dahil etmenizin vakti gelmiştir.”

Kaynak: FFT
furjiva
X

X