|

Profesyonel Liglerin %19’unda Futbolcular Risk Altında

FIFPro tarafından yapılan bir araştırma; profesyonel futbol liglerin %19’unun her maçta hazır bulunması gereken, kalp çalıştırıcı (defibrillator) kiti olmadığını ortaya koydu. FIFPRo’nun araştırmasına göre, Hırvatistan, Ekvador, Guatemala, Nambiya, Paraguay, Romanya ve Venezuela liglerinde defibrillator kiti bulundurma zorunluluğu yasal olarak yokken Karadağ’da ise alt lig maçlarında hazır bulundurulan bir ambulans dahi yer almıyor.

FIFPro üyesi 58 ülkeden 11’i defibrillator kitin maçlar esnasında alanda bulunmadığını veya kuralların göz ardı edilerek kitin temin edilmediğini bildirdi. Diğer 8 ülke ise otoritelerin bu konu ile ilgili henüz bilgi sağlamayacağı cevabı ile yetindi.

Geçtiğimiz aylarda Dinamo Bükreş maçı esnasında Kamerunlu futbolcu Patrick Ekeng’in yere yığılması ve ardından hastanede hayatını yitirmesi ihmalin boyutlarını tekrar gözler önüne seriyor. Romanya’da defibrillator kit bulundurmak spor kulüpleri için zorunlu değil. Ancak Romanya piyasasında acil yardım içeriği fiyatlarına bakıldığında, bir defibrillator kit yaklaşık 1000 euro’ya satın alınabilirken, tam ekipmanlı bir ambulans ise saati 100 euro’dan kiralanabiliyor.

Konu üzerine FIFPro Tıbbi Baş Danışmanı Vincent Gouttebarge; “ Bu kolay temin edilebilir ekipmana sahip olmayarak, sporcuların hayatlarını riske atıyorsunuz. Bu bazı ülkelerde yeni bir teknoloji olabilir, ancak futbol bu bilgiyi bir an önce her yere yaymayı denemelidir. Tüm spor kulüpleri hem antrenman hem de karşılaşma esnasında, deneyimli bir doktor ve acil müdahale planına sahip olmalıdır” açıklamasını yaptı.

FIFPro Genel Sekreteri Theo van Seggelen ise tüm profesyonel futbolcuların ilk yardım konusunda eşit ve güvenli şartlara sahip olmasını hedeflediklerini dile getirdi. Bazı liglerin tıbbi desteğe öncelik vermediğini vurgulayan Seggelen bazı ülkelerdeki futbolcuların kalp krizine karşı kurtulma şansının daha düşük olduğunu üzülerek dile getirdi.


Kaynak: FIFPro
furjiva
X

X